Tentative Course Offerings for First Semester (AY 2020 - 2021)
School of Arts, Sciences, and Education
COURSE NO. SUBJECT SECTION UNITS ROOM TEACHER TIME DAY WEEK
YEAR LEVEL
SP-MATH411 Action Research in Math Education 3 I Chua 4
CEC-MATH414 Analytic Geometry And Introductory Calculus 3 I Chua 4
MUPP203 Applied Major Piano 6a 1 H Cerna 2
MUPP305 Applied Major Piano 7a 1 H Cerna 3
MUPP101 Applied Major: 5a 1 H Cerna 1
MUPM101 Applied Minor 1: Piano/Guitar 1 R Barrera 1
MUPM203 Applied Minor 3: Piano/Guitar 1 R Barrera 2
MUPM305 Applied Minor 5: Voice/Other Instruments 1 R Barrera 3
MUPPM101 Applied Minor I: Voice/Other Instruments 1 H Cerna 2
MUPPM203 Applied Minor III: Voice/Other Instruments 2 H Cerna 3
SP-MAPEH319 Aquatics 3 S Antad 3
GE-HUMN412 Art Appreciation 3 S Antad 4
PROFED2106 Assessment in Learning 1 3 EJ Maglana 2
SP-MAPEH325 Athletics, Individual, Dual and Combative Sports 3 S Antad 3
BIOL1 Botany 5 Depillo/Banaban 1
PROFED3110 Building and Enhancing New Literacies Across the Curriculum 3 EJ Maglana 3
EDMATH2107 Calculus 1 with Analytic Geometry 4 I Chua 2
EDMATH3114 Calculus 3 3 I Chua 3
SP-MATH410 Calculus II 3 I Chua 4
ENGALL2101 Campus Journalism 3 R Campos 2
CHEM2 Chemical Biology II (Analytical Method) 3 E Gulfan 2
MUTH306 Choral Arranging 1.5 RC Vidal 3
SP-MAPEH418 Choral Works and Conducting 3 J Toledo 4
MUPC101 Chorus Class 1 1 W Silvestre 1
MUPC203 Chorus Class III 1 W Silvestre 2
MUPC305 Chorus Class V NC W Silvestre 3
MUPC407 Chorus Class VII NC W Silvestre 4
RLG3 Christian Beliefs and Spiritual Gifts 3 SOT 2
EDMATH1101 College and Advanced Algebra 3 A Arcenal 1
MUCO301 Conducting 1: Choral 2 W Silvestre 3
ENGLIT3106 Contemporary, Popular and Emergent Literature 3 MM Inapan 3
3
3

 

School of Business and Accountancy
COURSE NO. SUBJECT SECTION UNITS ROOM TEACHER TIME DAY WEEK
YEAR LEVEL
ACCT304 Accounting for Governement and Non-Profit Organizations 3 Act Rm22 C Doroy 10:30-12:00 MW 3
AE 320 Accounting Research Methods 3 Act Rm22 C Doroy 9:00-10:30 MW 3
OAC5 Administrative Office Procedures and Management 3 Typing Rm S Ladanio 10:00-11:30 TTh 2
ACCT305 Auditing and Assurance: Concepts and Applications 1 3 Act Rm21 SJ Samijon 10:00-11:30 TTh 3
PRO1 Banking and Financial Institutions 3 Act Rm21 W Ladanio 1:30-3:00 MW 1
BA3 Basic Microeconomics 3 Act Rm22 EG Octavio 4:30-6:00 MW 2
BA2 Business Law (Obligations and Contracts) 3 Act Rm21 R Ymballa 7:00-10:00 Sun 2
BA5 Business Research 3 Act Rm22 C Doroy 9:00-10:30 MW 3
RLG 3 Christian Beliefs and Spiritual Gifts 3 TBA 2
NSTP101 Civil Welfare Training Service 1 3 G Severre 1
AE101 Conceptual Frameworks and Accounting Standards 3 Act Rm21 EG Octavio 7:30-9:00 MW 1
PRE1 Cooperative Management 3 Act Rm22 EG Octavio 3:00-4:30 MW 2
EFMG410 Cooperative Management 3 Act Rm22 EG Octavio 3:00-4:30 MW 4
OAC5 Customer Relations 3 Typing Rm S Ladanio 10:30-12:00 MW 2
RLG1 Daniel and Revelation 3 TBA 1
PRO5 Distribution Management 3 Act Rm21 PR Arevalo 4:00-5:30 TTh 3
SUP1 English Tutorials NC TBA 1
GEEF1 Environmental Science 3 TBA 1
GEC7 Ethics 3 TBA 2
FMGT301 Finacial Management 3 Act Rm21 PR Arevalo 2:30-4:00 TTh 4
AE102 Financial Accounting and Reporting 3 Act Rm21 EG Octavio 9:00-10:30 MW 1
AE318 Financial Markets 3 Act Rm21 EG Octavio 7:00-8:30 TTh 3
OAC1 Foundations of Shorthand 5 Act. Rm22 S Ladanio 8:30-10:00, 4:00-5:30 TTh 1
MNAG301 Human Resource Management 3 Act Rm21 J Macalipay  1:00-2:30 TTh 4
AE208 Income Taxation 3 Act Rm22 PR Arevalo 10:00-11:30 TTh 2
PE3 Individual/Dual Sports 2 G Severre 2
OAC9 Integrated Software Applications 3 Comp Rm W Ladanio 8:30-10:00 TTh 3
AE209 Intermediate Accounting 3 3 Act Rm22 SJ Samijon 7:00-8:30 TTh 2
AE210 International Business and Trade 3 Act Rm21 PR Arevalo 10:30-12:00 MW 2
BA4 International Trade and Agreements 3 Act Rm21 PR Arevalo 3:00-4:30 MW 3
OAC10 Internet Research for Business 3 Act Rm22 C Doroy 9:00-10:30 MW 3
AE211 IT Application Tools in Business 3 TBA 2
OAC2 Keyboarding and Documents Processing 3 Typing Rm/ Comp Rm S Ladanio 9:00-10:30 MW 1
GEEF1 Komunikasyon sa Akademikong Filipino 3 TBA 3
AE207 Law on Obligations and Contracts 3 Act Rm21 R Ymballa 7:00-10:00 Sun 2
OAE2 Legal Office Procedures 3 Typing Rm S Ladanio 3:00-4:30 MW 3
RLG1 Life and Teachings of Jesus 3 TBA 1
OAC8 Machine Shorthand 1 3 Typing Rm S Ladanio 4:30-6:00 MW 3
PRO2 Marketing Management 3 Act Rm21 J Macalipay 2:30-4:00 TTh 2
GEC3 Mathematics in the Modern World 3 G Entima 1
GEEF3 Philippine Literature 3 TBA 2
RLG5 Philosophy of SDA Education 3 TBA 3
PRO1 Prefessional Salesmanship 3 Act Rm21 EG Octavio 1:00-2:30 TTh 1
GEC2 Readings in Philippine History 3 LD Bernardino 10:30-12:00 MW 1
AE321 Regulatory Framework and Legal Isuues in Business 3 Act Rm21 R Ymballa 10:00-1:00 Sun 3
SOSC411 Rizal: His Life, Works and Writings 3 TBA 4
GEC9 Rizal’s Life and Works 3 TBA 3
GEC6 Science, Technology and Society 3 TBA 2
PE1 Self-Testing Activites 2 G Severre 1
SOSC313 Society and Culture with Family Planning 3 TBA 4
PRO5 Special Topics in Financial Management 3 Act Rm21 PR Arevalo 4:30-6:00 MW 3
AE319 Strategic Cost Management 3 Act Rm21 PR Arevalo 8:30-10:00 TTh 3
CBM1 Strategic Financial Management 3 Act Rm22 SJ Samijon 1:30-3:00 MW 3
CBME301 Strategic Management 3 Act Rm22 SJ Samijon 7:30-9:00 MW 3
GEC 1 Understanding the Self 3 A Amarilla 7:30-9:00 MW 1
WOED3 Work Education (Trade or Skills) 2 TBA 3
WOED 1 Work Education 1 (Philosophy of Work) 2 J Gallego 1

 

School of Engineering and Technology
COURSE NO. SUBJECT SECTION UNITS ROOM TEACHER TIME DAY WEEK
YEAR LEVEL
IS302 Analysis of Technical Requirements 3 ComLab1 J Arces 10:00-11:30 MW 4
HUMM151 Art Appreciation / Education 3 TBA 4
MATH 101 Basic Mathematics for ECE 3 I Chua  9:30-11:30 MW 1
AGRI401 Basic of Project Study and Devleopment (2/1) 3 C Jardeniano 4
DM103 Business Process Management 3 ComLab2 EG Sunico 1:00-2:30 MW 3
MATH 1E Calculus 1 6 I Chua 1:00-4:00 TTH 1
MATH131 Calculus 1 A A 4 P Minel 1
MATH131 Calculus 2 B B 4 P Minel 1
IS502 Capstone Project 3 ComLab2 R Jangit 10:30-12:00 TTH 4
CHEM111 Chemistry for Engineers A A 4 E Gulfan 1
CHEM111 Chemistry for Engineers B B 4 E Gulfan 1
CHEM1E Chemistry for Enginners 4 E Gulfan 8:30-11:30 TTH 1
RLG3 Christian Beliefs and Spiritual Gifts 3 TBA 2
ECEC1 Circuits 1 4 Lec F Linatan 9:00-12:00 TTH 2
CEBS101 Civil Engineering Orientation A A 2 H Pasuquin 1
CEBS101 Civil Engineering Orientation B B 2 H Pasuquin 1
CEPL510 Civil Engineering Project 1 (Proposal) 2 R Melliza 5
CERV515 Civil Engineering Review 1 3 H Pasuquin 5
MATH111 College Algebra A A 3 P Minel 1
MATH111 College Algebra B B 3 P Minel 1
CADR211 Computer Aided Drafting A A 1 R Wales 2
CADR211 Computer Aided Drafting B B 1 R Wales 2
CC102 Computer Programming 1 3 ComLab3 W Ladanio 8:30-11:00 TTH 1
CAD1 Computer-Aided Drafting for ECE 1 Lab F Linatan  9:00-12:00 F 2
CEPC341 Construction Materials and Testing 3 H Pasuquin 3
CEPC540 Construction Method and Project Management 4 E Reyno 5
CC104 Data Structures and Algorithm 3 ComLab3 R Jangit  1:00-3:30 MW 2
MATH271 Differential Equation A A 3 P Minel 2
MATH271 Differential Equation B B 3 P Minel 2
MATH4E Differential Equations 3 Engg 2
IS303 Digital Media Development 3 ComLab3 W Ladanio  1:00-3:30 TTH 4
ECE1 Electromagnetics 4 Lec F Linatan 1:00-3:00 MW 2
ECE2 Electronics 1: Electronic Devices and Circuits 4 Lab F Linatan 1:00-4:00 TTH 2
EEW1 Electronics Engineering Workshop 1 2 Lab I Chua 3:00-5:00 MW 1
EEW1 Electronics Engineering Workshop 1 2 Lab I Chua 3:00-5:00 MW 2
MATH3E Engineering Data Analysis 3 H Pasuquin  7:30-9:00 MW 1
MATH281 Engineering Data Analysis A A 3 H Pasuquin 2
MATH281 Engineering Data Analysis B B 3 H Pasuquin 2
GEES2 Engineering Economics 3 Engg  9:00-10:30 MW 2
CEBS221 Engineering Economy A A 3 R Melliza 2
CEBS221 Engineering Economy B B 3 R Melliza 2
EUTL311 Engineering Utilities 1 3 R Wales 3
EUTL321 Engineering Utilities 2 3 R Wales 3
IS105 Enterprise Architecture 3 ComLab3 EG Sunico 3:30-6:00 TTH 3
GEC 7 Ethics 3 TBA 2
GEEF 1 Filipino 1 – Komunikasyon sa Academikong Filipino 3 TBA 2
GEEF 3 Filipino 3 – Philippine Literature 3 TBA 3
CEPL211 Fundamentals of Surveying A A 4 R Wales 2
CEPL211 Fundamentals of Surveying B B 4 R Wales 2
CRPROT3 General Physiology and Toxicology (2/1) 3 C Jardeniano 2
CEGE512 Geotechnical Engineering 2 (Foundation Engineering) 4 R Melliza 5
CEHR331 Highway and Railroad Engineering 3 R Wales 3
PE3 Individual/Dual Sports and Games 2 TBA 2
CC105 Information Management 3 ComLab3 R Jangit 3:30-6:00 MW 3
AGRI 1 Introduction to Agriculture 1 J Gallego 1
ANSCI1 Introduction to Animal Science (2/1) 3 C Jardeniano 2
CC101 Introduction to Computing 3 ComLab3 R Jangit 7:30-10:00 MW 1
AGRI2 Introduction to Organic Agriculture 3 J Gallego 2
IS106 IS Project Management 1 3 ComLab2 R Jangit 9:00-10:30 TTH 3
ADVO5 IT Audit and Controls 3 ComLab2 W Ladanio 10:00-11:30 MW 3
IS103 IT Infrastructure and Network Technologies 3 ComLab1 J Arces TTH 9:00-11:30 2
RLG1 Life and Teachings of Jesus 3 TBA 1
GEC9 Life and Works of Rizal 3 TBA 3
GEC3 Mathematics in the Modern World 3 TBA 1
NSTP1 National Service Training Program 1 3 TBA 1
CHEM 1 Organic Chemistry 3 E Gulfan 1
DM101 Organization and Management Concepts 3 ComLab2 R Jangit 7:30-9:00 TTH 2
PE1 PE1: Self-Testing Activities 2 TBA 1
PE3 PE2: Individual and Dual Sports 2 TBA 2
RLG5 Philosophy of SDA Education 3 TBA 3
WOED1 Philosophy of Work 2 E Salleva 1
WOED1 Philosophy of Work with Food Production 2 TBA 1
PE 1 Physical Education 1 2 TBA 4:00-6:00 TTH 1
PE 3 Physical Education 111 (Swimming) 2 Gym TBA 4:00-6:00 TTH 2
MATH121 Plane and Spherical Trigonometry A A 3 P Minel 1
MATH121 Plane and Spherical Trigonometry B B 3 P Minel 1
CRPSCI3 Plant Growth and Development (2/1) 3 J Gallego 3
AGRI13 Post-Harvest Handling and Seed Teachnology (2/1) 3 E Salleva 4
CRPSCI2 Practices of Crop Production (2/1) 3 E Salleva 2
AGEXT1 Principles of Agriculture Extension and Communication 3 J Gallego 2
CRPPROT 1 Principles of Crop Protection (2/1) 3 J Gallego 1
AGRI12 Production of Commercial High-Valued Crops (2/1) 3 E Salleva 4
IS102 Professional Issues in Information System 3 ComLab1 J Arces 8:30-10:00 MW 2
QUAMET Quantitative Methods 3 ComLab3 R Jangit 10:00-11:30 MW 3
GEC2 Readings in Philippine History 3 TBA 1
SOSC253 Rizal: Life, Works and Writings 3 TBA 4
GEC6 Science, Technology and Society 3 TBA 7:30-9:00 MW 2
IS304 Security Implementation and Maintenance 3 ComLab2 W Ladanio 8:30-11:00 MW 4
SOILSCI2 Soil Fertility, Conservation and Management (2/1) 3 E Salleva 2
AGRI403 Special Topic 1 & 2 3 J Gallego 4
CEBS211 Statics of Rigid Bodies A A 3 P Minel 2
CEBS211 Statics of Rigid Bodies B B 3 P Minel 2
CEPD520 Structural Design 3 (Timber Design) 3 H Pasuquin 5
CEST321 Structural Theory 4 R Mellisa 3
THESIS1 Thesis Outline 2 C Jardeniano 3
SEM1 Undergraduate Seminar A 1 C Jardeniano 2
GEC 1 Understanding the Self 3 TBA  7:00-8:30 TTH 1
CEPD540 Water Resources Engineering 3 H Pasuquin 5
WOED 1 Work Education 1: Philosophy of Work 2 TBA 7:00-9:00 TTH 2

 

School of Nursing
COURSE NO. SUBJECT SECTION UNITS ROOM TEACHER TIME DAY WEEK YEAR LEVEL
MC1 Anatomy and Physiology – Laboratory A 3 VR Jore 1:00-7:00 Tue 1
MC1 Anatomy and Physiology – Laboratory B 3 VR Jore 1:00-7:00 Mon 1
MC1 Anatomy and Physiology – Laboratory C (Non-STEM) 3 VR Jore 1:00-7:00 MW 1
MC1 Anatomy and Physiology – Lecture A 3 VR Jore 10:00-11:30 TTh 1
MC1 Anatomy and Physiology – Lecture B 3 VR Jore 10:30-12:00 MW 1
MC1 Anatomy and Physiology – Lecture C (Non-STEM) 3 VR Jore 10:30-12:00 MW 1
MC2 Bio Chemistry – Laboratory A 3 E Gulfan/AI Bandiola 1:00-7:00 Thu 1
MC2 Bio Chemistry – Laboratory B 3 E Gulfan/AI Bandiola 1:00-7:00 Wed 1
MC2 Bio Chemistry – Laboratory C (Non-STEM) 3 E Gulfan/AI Bandiola 7:00-1:00 Fri 1
MC2 Bio Chemistry – Lecture A 3 E Gulfan 12:30-3:30 MW 1
MC2 Bio Chemistry – Lecture B 3 E Gulfan 12:30-3:30 TTh 1
MC2 Bio Chemistry – Lecture C (Non-STEM) 3 E Gulfan 10:00-11:30 TTh 1
NCM112 Care of Clients with Problems in Oxygenation, Fluid and Elctrolytes, Infectious, Inflammatory and Immunologic Response, Cellular Aberration, Acute and Chronic 8 8:00-12:00 TTh 3
NCM112 Care of Clients with Problems in Oxygenation, Fluid and Elctrolytes, Infectious, Inflammatory and Immunologic Response, Cellular Aberration, Acute and Chronic 8 2:00-6:00 TTh 3
NCM107 Care of Mother, Child, Adolescent (Well-Clients) Albao/Ban/Lacificar 8:00-12:00 Mon 2
NCM107 Care of Mother, Child, Adolescent (Well-Clients) Albao/Ban/Lacificar 8:00-12:00 Wed 2
NCM114 Care of the Elderly 2 DM Frasco 8:00-12:00 Mon 3
NCM104b CHN Duty 2 Team 6:00AM-2:00PM Thu 2
RLG 3 Christian Beliefs and Spiritual Gifts 3 J Aragon, Jr. 2:00-5:00 Mon 3
RLG 3 Christian Beliefs and Spiritual Gifts 3 J Aragon, Jr. 2:00-5:00 Wed 3
NCM107b Clinical Duty Team 6:00AM-2:00PM Tue 2
NCM107b Clinical Duty Team 6:00AM-2:00PM Wed 2
NCM112b Clinical Duty 6 Team 6:00AM-2:00PM Tue 3
NCM112b Clinical Duty 1 Team 6:00AM-2:00PM Wed 3
NCM112b Clinical Duty 1 Team 6:00AM-2:00PM Thu 3
NCM104 Community Health Nursing I (Individual and Family as Clients) Mendoza/Pinili 2:00-6:00 Mon 2
NCM113 Community Health Nursing II (Population Groups and Community as Clients) 2 MJ Capada 8:00-12:00 Wed 3
GEC6 Ethics 3 DL Aragon 8:00-10:00 Tue 2
GEC6 Ethics 3 DL Aragon 8:00-12:00 Thu 2
BC1 General Biology (Non- Stem Only) C (Non-STEM) 3 A DePillo 9:00-12:00 Sun 1
BC2 General Chemistry C (Non-STEM) 3 E Gulfan TBA Sun 1
RLG1 Life and Teachings of Jesus A 3 F Doroy 7:00-8:30 TTh 1
RLG1 Life and Teachings of Jesus B 3 L Tomado 9:00-10:30 MW 1
RLG1 Life and Teachings of Jesus C (Non-STEM) 3 P Mabida 1:00-2:30 TTh 1
GEC3 Mathematics in the Modern World A 3 G Entima 3:30-5:00 MW 1
GEC3 Mathematics in the Modern World B 3 G Entima 3:30-5:00 TTh 1
GEC3 Mathematics in the Modern World C (Non-STEM) 3 G Entima 9:00-10:30 MW 1
NSTP1 NSTP 1 A 3 G Severre 9:00-12:00 Fri 1
NSTP1 NSTP 1 B 3 G Severre 9:00-12:00 Fri 1
NSTP1 NSTP 1 C (Non-STEM) 3 G Severre 2:00-5:00 MW 1
NCM111 Nursing Reasearch I-Lecture 2 J Lacificar 9:00-11:00 Fri 3
NCM112b Nursing Reasearch I-RLE 1 J Lacificar 9:00-12:00 Sun 3
NCM105 Nutrition and Diest Therapy (Lecture & Laboratory) R Guilaran 2:00-6:00 Wed 2
NCM105 Nutrition and Diest Therapy (Lecture & Laboratory) R Guilaran 2:00-6:00 Tue 2
NCM105 Nutrition and Diest Therapy (Lecture) R Guilaran 10:00-12:00 Tue 2
NCM106 Pharmacology VR Jore 2:00-5:00 Thu 2
NCM106 Pharmacology VR Jore 9:00-12:00 Fri 2
PE 1 Physical Education 1 A 3 S Antad 5:00-6:30 MW 1
PE 1 Physical Education 1 B 3 S Antad 5:00-6:30 TTh 1
PE 1 Physical Education 1 C (Non-STEM) 3 S Antad 5:00-6:30 TTh 1
BC3 Physics C (Non-STEM) 3 F Linatan 2:00-5:00 Sun 1
GEC2 Readings to Philippine History A 3 LD Bernardino 10:30-12:00 MW 1
GEC2 Readings to Philippine History B 3 LD Bernardino 10:00-11:30 TTh 1
GEC2 Readings to Philippine History C (Non-STEM) 3 LD Bernardino 7:30-9:00 MW 1
NCM107b Skills Laboratory 5 Team AM Mon 2
PE3 Swimming 2 TBA 4:00-6:00 Thu 3
NCM 100a Theoretical Foundations of Nursing A 3 VR Jore 9:00-10:30 MW 2
NCM 100a Theoretical Foundations of Nursing B 3 VR Jore 8:30-10:00 TTh 1
NCM 100a Theoretical Foundations of Nursing C (Non-STEM) 3 VR Jore 7:00-8:30 TTh 1
GEC 1 Understanding the Self A 3 P Gonzaga 7:30-9:00 MW 1
GEC 1 Understanding the Self B 3 P Gonzaga 7:00-8:30 TTh 1
GEC 1 Understanding the Self C (Non-STEM) 3 P Gonzaga 2:30-4:00 TTh 1
WOED2 Work Education II 2 E Salleva 9:00-12:00 Fri 2
School of Theology
COURSE NO. SUBJECT SECTION UNITS ROOM TEACHER TIME DAY WEEK
YEAR LEVEL
RLGB405 Biblical Hermeneutics 3 V Montaño 4
RELB101 Bibliology & Gospels 3 F. Doroy 1
RELT101 Christian Beliefs 3 V Montaño 1
RELT 317 Cristology, Soteriology, Biblical Anthropology 3 R Carado 3
RELB102 Daniel 3 R Carado 1
GEC7 Ethics 3 TBA 2
RELM211 Evangelism and Discpleship/Personal Evangelism 3 J. Aragon 2
GEEF 1 Filipino 1 3 TBA 3
RELL210 Greek 1 3 F. Doroy 2
REL312 Greek Readings 3 A Sanchez 3
RLGL471 Hebrew I/ Introduction to Biblical Hebrew 3 A Sanchez 4
RLGH411 History of Christian Church 3 F Doroy 4
RELM312 Homiletics 1 3 L Tomado 3
PE3 Individual Sports 2 TBA 2
RELT316 Introduction to Theology 3 V Montaño 3
RLGT411 Issues on Archaeology Science and Religion 3 A Sanchez 4
GEC9 Life and Works of Rizal 3 TBA 3
WOED 1 Master Guide 1 2 TBA 2
GEC3 Mathematics in the Modern World 3 TBA 1
NSTP1 NSTP 1 3 TBA 1
RELB215 NT Survey: Survey of Acts and Epistles 3 F. Doroy 2
RELB214 OT Survey : Pentateuch and Writings 3 V. Montano 2
LTRE1 Philippine Literature 3 TBA 1
SOSC Politics/Governance w/ New Constitution 3 TBA 4
BIOL 301 Principles of Biology/ Biological Science 3 4
RELEdu2 Principles of Teaching 3 TBA 3
RELT213 Prophetic Ministry, Guidance and Spiritual Gifts 3 2
GEC6 Science Technology & Society 3 TBA 2
PE1 Self Testing Activities 2 TBA 1
GEC1 Understanding the Self 3 TBA 1
RLGP401 World Religions 3 R Carado 4

 

First Semester:

July 27-28 | Departmental Meeting

July 29-31 | Colloquium

August 12 | Foundation Day

August 21 | Ninoy Aquino Day

August 24 | Classes Begin

Second Semester:

January 4-8 | Registration Days

January 11 | Classes Start

February 2-5 | Prelim Exams

March 10-13 | Department School Days

Academic Dean Corner

Dr. Steven D. Dela Rama

Vice President – Academic Affairs